Żonkil, to międzynarodowy symbol nadziei. Przypominać ma on o ludziach cierpiących, chorych, potrzebujących troski, opieki lub czyjegoś towarzystwa… W 1948 roku, w Wielkiej Brytanii, Marie Curie Caneer stworzyła działanie, które miało na celu pozyskiwanie środków na tworzenie i utrzymanie hospicjów, ale nie tylko – miało też edukować i uwrażliwiać społeczeństwo na los każdego terminalnie chorego człowieka. Działanie to nazwano Polami Nadziei…
W minioną niedzielę, 30 kwietnia, dzięki akcji Przemyskie Pola Nadziei ulice naszego miasta po raz kolejny zakwitły na żółto. Wszystko to za sprawą około 150 wolontariuszy, którzy z koszami pełnymi żonkili kwestowali na rzecz powstającego w Przemyślu Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego „Betania” im. św. Łazarza. Akcji przewodniczyło Stowarzyszenie Katolickie – Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy.
Oficjalne rozpoczęcie II Przemyskich Pól Nadziei rozpoczęło się jednak już w sobotę, 29.04. b.r. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Wystąpiła tam w programie pt. „Wesołe miasto Lwów” Grupa Teatralna Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach, a po niej, przybyli goście wysłuchali występu Agaty Rymarowicz.
Natomiast w niedzielę, tuż po Mszy Świętej, której w kościele OO. Franciszkanów przewodniczył Biskup Stanisław Jamrozek, licznie zgromadzeni Przemyślanie wraz z Salezjańską Orkiestrą Dętą „Augustino” wyruszyli w Marszu Żonkilowym w kierunku Placu Niepodległości. Tam, oficjalnego otwarcia dokonali Jan Szmyd, kanclerz Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza z Jerozolimy oraz dr Wiesław Morawski – wiceprezes tegoż Stowarzyszenia. Chwilę później marsz ponownie ruszył ulicami Przemyśla.
Punktualnie o godzinie 16.00 rozpoczął się „Lazarycki Koncert Charytatywny – w podziękowaniu dla darczyńców”. W programie znalazły się występy: Przemyskiego Młodzieżowego Chóru Kameralnego „Vox Iuventum”, Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, Tancerzy Szkoły Tańca Golden Dance, Zespołu Miejskiego Domu Kultury w Przemyślu, Zespołu V Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz Zespołu SPES z Seminarium Duchownego w Przemyślu. Gwiazdą wieczoru był zespół SEPTBLUES, konferansjerkę zaś poprowadziła niezastąpiona Katarzyna Prokopowicz.
W tym samym czasie, na pobliskich straganach odbywał się kiermasz rękodzieła artystycznego, Koło Gospodyń Wiejskich z Drohobyczki oferowało swoje wypieki, a Wioska Fantasy z Kuńkowiec zapewniła najmłodszym rozrywkę w postaci pokazów sztuki rycerskiej.
Organizatorzy Przemyskich Pól Nadziei szczególne podziękowania kierują do wolontariuszy, bez których to całe przedsięwzięcie nie miałoby szansy się odbyć, a także do mieszkańców Żurawicy i Drohobyczki, którzy w tym roku czynnie włączyli się do akcji.
Autor: Agata Czereba
Źródło: www.przemysl.pl