Św. Leonard z Porto Maurizio, znany również jako Piotr Hieronim Casanuova, urodził się 20 grudnia 1676 roku w Porto Maurizio, nadmorskim mieście we Włoszech. Już jako dziecko wykazywał szczególne predyspozycje do kapłaństwa, a jego życie religijne zaczęło się rozwijać pod wpływem pobożnej rodziny. W wieku dwóch lat stracił matkę, ale ojciec, Dominik Casanowa, skutecznie wychowywał go w duchu pobożności i czystości.
Edukacja i życie zakonne
W wieku trzynastu lat Leonard został wysłany do Rzymu na studia w Collegium Romanum, gdzie rozwijał swoje umiejętności teologiczne i filozoficzne. Po ukończeniu nauki w 1697 roku wstąpił do zakonu franciszkanów konwentualnych, przyjmując imię Leonard. Po sześciu latach studiów został wyświęcony na kapłana.
Działalność misyjna
Leonard miał pierwotnie zamiar udać się na misję do Chin, jednak z powodu złego stanu zdrowia skupił się na misjach krajowych. Obiecał Maryi, że jeśli odzyska zdrowie, poświęci swoje życie głoszeniu Ewangelii wśród rodaków. Jego działalność misyjna trwała przez 44 lata, podczas których podróżował po Włoszech, prowadząc rekolekcje i kazania. Był znany z promowania nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz z organizowania stacji Drogi Krzyżowej w Koloseum na prośbę papieża Benedykta XIV.
Śmierć i kanonizacja
Św. Leonard zmarł 25 listopada 1751 roku w Rzymie. Jego życie było pełne poświęcenia i pasji do pracy duszpasterskiej; papież Pius IX kanonizował go w 1867 roku. Wspomnienie liturgiczne św. Leonarda przypada na 26 listopada.
Śmierć i kanonizacja
Leonard z Porto Maurizio pozostawił po sobie liczne pisma oraz ogromny wpływ na rozwój duchowości katolickiej we Włoszech. Był patronem misjonarzy ludowych i jest czczony jako święty, który przyczynił się do umocnienia wiary wśród ludzi.