3 lutego w Kościele katolickim obchodzimy wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika, który znany jest przede wszystkim jako patron osób cierpiących na choroby gardła. W tym dniu, podczas każdej mszy świętej, wierni uczestniczą w tradycyjnym błogosławieństwie gardeł, które polega na dotknięciu szyi wiernych skrzyżowanymi świecami przez kapłana.
Historia i kult św. Błażeja
Św. Błażej z Sebasty (zm. ok. 316 r.) był biskupem w Armenii. Słynął z cudownego uzdrowienia chłopca, któremu ość ryby utkwiła w gardle, co przyczyniło się do uznania go za orędownika w chorobach gardła. Po aresztowaniu za wiarę, został brutalnie torturowany i ostatecznie ścięty, stając się jednym z Czternastu Świętych Wspomożycieli.
Obrzęd błogosławieństwa
W dniu wspomnienia św. Błażeja kapłan zapala dwie poświęcone świece, zwane „błażejkami”. Podczas mszy świętej przykłada je do gardła wiernych, odmawiając specjalną modlitwę o zachowanie w zdrowiu i ochronę od wszelkich dolegliwości, zwłaszcza tych dotyczących gardła. Obrzęd ten podkreśla wiarę w moc modlitwy i wstawiennictwo św. Błażeja.
Zwyczaje związane z dniem św. Błażeja
W wielu parafiach w Polsce poświęca się nie tylko świece, ale również chleb, wodę czy owoce z myślą o chorych. Tradycja błogosławienia gardeł ma średniowieczne korzenie i od wieków stanowi ważny element liturgii w dniu 3 lutego. Obchody wspomnienia św. Błażeja są ważnym momentem w życiu religijnym licznych wspólnot katolickich, przypominając o roli modlitwy, siły wiary i wsparcia wspólnoty w obliczu cierpienia. Zachęcają również do powierzania Bogu wszelkich trudności i trosk, zwłaszcza tych związanych z naszym zdrowiem i samopoczuciem.