Program uroczystości 2–3 maja 2025 r. z okazji Dnia Flagi RP i Święta Konstytucji 3 Maja w Przemyślu.

Przed nami majowe święta!

Przed nami majówka pełna ważnych wydarzeń! Zapraszamy do udziału w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Konstytucji 3 Maja w Przemyślu. W programie m.in. uroczyste podniesienie flagi, Msza Święta w intencji Ojczyzny, wystąpienia na Wzgórzu Zamkowym, a także dodatkowe atrakcje: III Przemyski Maraton Pływacki oraz bezpłatna wycieczka „Stop Przewodnik Czeka”. Świętujmy razem – serdecznie zapraszamy!

Święty Wojciech, główny patron Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej oraz miasta Gniezna, jest postacią o szczególnym znaczeniu dla Kościoła niepodzielonego i narodowej tożsamości.

Wspomnienie św. Wojciecha – 28 kwietnia

Święty Wojciech (956–997), patron Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej, był biskupem Pragi, gorliwym pasterzem i niestrudzonym obrońcą ubogich. Zrezygnował z wygód, by służyć potrzebującym, walczył z handlem niewolnikami i nawoływał do odnowy moralnej. Po opuszczeniu Pragi udał się na misje do pogańskich Prusów, gdzie poniósł męczeńską śmierć 23 kwietnia 997 r. Jego ciało wykupił Bolesław Chrobry, a w 999 r. papież Sylwester II ogłosił Wojciecha świętym. Wspomnienie liturgiczne obchodzimy 28 kwietnia.

W Poniedziałek w oktawie Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r., o godz. 7:35 zmarł Jorge Mario Bergoglio SJ, papież Franciszek. Był 266. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 13 marca 2013 do 21 kwietnia 2025 roku.

Zmarł papież Franciszek

W Poniedziałek w oktawie Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r., o godz. 7:35 zmarł Jorge Mario Bergoglio SJ, papież Franciszek. Był 266. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 13 marca 2013 do 21 kwietnia 2025 roku.

W związku z tym w poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r., abp Adam Szal będzie w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu celebrował Eucharystię w intencji zmarłego Papieża dziękując Bogu za jego życie i pontyfikat oraz polecając Go Bożemu Miłosierdziu.

Triduum Paschalne przeżywać będziemy według następującego programu.

Triduum Paschalne – Program Liturgii w naszej Parafii

Drodzy Parafianie i Przyjaciele naszej wspólnoty!

Zbliżają się najświętsze dni w roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne. To czas wyjątkowy, pełen głębokiej modlitwy, refleksji i duchowej bliskości z Jezusem Chrystusem, który przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie przyniósł światu zbawienie. Zapraszamy Was serdecznie do uczestnictwa w bogatej liturgii i nabożeństwach, które odbędą się w naszym kościele pw. Świętej Marii Magdaleny w Przemyślu, prowadzonym przez Ojców Franciszkanów. Każdy dzień Triduum to osobna, głęboka tajemnica naszej wiary – od Wieczernika, przez Krzyż, aż po pusty Grób.

Całodzienna spowiedź przedświąteczna – Wielki Wtorek i Wielka Środa

Całodzienna spowiedź przedświąteczna – Wielki Wtorek i Wielka Środa

Zbliżając się do tajemnicy Paschy Chrystusa, zapraszamy serdecznie do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. W Wielki Wtorek i Wielką Środę odbędzie się całodzienna spowiedź przedświąteczna w trzech świątyniach Przemyśla: w Archikatedrze Przemyskiej, w kościele Ojców Reformatów oraz w naszej świątyni – Kościele Franciszkanów pw. św. Marii Magdaleny. Dzięki pomocy Kapłanów z dekanatu, w naszym kościele spowiedź będzie sprawowana w następujących godzinach: 🕣 Od 8:30 do 12:00🕒 Od 15:00 do 18:00 W wyznaczonym czasie przewidziane Dowiedz się więcej…

Wielki Post w Tradycji Franciszkańskiej – Jak Go Przeżywać?

Wielki Post w Tradycji Franciszkańskiej – Jak Go Przeżywać?

Wielki Post to wyjątkowy czas w roku liturgicznym, w którym katolicy na całym świecie przygotowują się do przeżywania najważniejszego święta chrześcijańskiego – Zmartwychwstania Pańskiego. Przez czterdzieści dni, licząc od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku (z wyłączeniem niedziel), wierni podejmują post, modlitwę i dzieła miłosierdzia. W tradycji franciszkańskiej Wielki Post przybiera szczególną formę, ponieważ nawiązuje do ducha ubóstwa, pokory i radości św. Franciszka z Asyżu, który w sposób niezwykły odczytywał naukę Chrystusa.

Po zakończonych pracach konserwatorskich do naszego Sanktuarium powrócił Cudowny Obraz Pana Jezusa Miłosiernego. 2 marca nasi Parafianie i Wierni uczestniczący we mszach świętych powitali laskami słynący wizerunek i złożyli hołd Miłosiernemu.

Witaj Miłosierny Panie!

Drodzy Bracia i Siostry, 8 sierpnia 1770 roku starosta podwysocki Jan Uliński wraz z żoną ofiarował łaskami słynący Obraz Pana Jezusa Miłosiernego do kościoła franciszkanów w Przemyślu. Już w tamtym czasie istniała sława tego wizerunku odbierał on cześć w zamiechowskiej zamkowej kaplicy, będącej w dobrach ofiarodawców. Od samego początku, dzięki obecności tego cudownego wizerunku w przemyskim kościele franciszkanów działy się cuda, jakich doświadczali modlący się tu z wiarą. Ilustruje to fresk na polichromii plafonu nad dzisiejszym ołtarzem św. Maksymiliana, w którym to ołtarzu obraz był czczony.

Rekolekcje dla Małżeństw – czas odnowy i umocnienia więzi rodzinnych

Rekolekcje dla Małżeństw – czas odnowy i umocnienia więzi rodzinnych

Wspólnota Posłani w Duchu Świętym serdecznie zaprasza na wyjątkowe rekolekcje dla małżeństw, które odbędą się w dniach 15-16 marca 2025 roku w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Przemyślu.
To doskonała okazja, by zatrzymać się na chwilę, spojrzeć głębiej na swoje relacje małżeńskie i rodzinne oraz odnaleźć duchową siłę w codziennym życiu. Tematem rekolekcji będzie „Moje małżeństwo, rodzina – relacje międzyludzkie”, co czyni to wydarzenie szczególnie wartościowym dla par pragnących umocnić swoją więź.

Miło nam poinformować, że zakończone zostały prace konserwatorskie w dwóch przęsłach wschodniej nawy bocznej kościoła oo. Franciszkanów pw. św. Marii Magdaleny w Przemyślu. Realizacja inwestycji pn. „Konserwacja i restauracja polichromii nawy bocznej wschodniej kościoła OO. Franciszkanów pw. św. Marii Magdaleny w Przemyślu (część południowo-zachodnia)” stanowi kolejny ważny etap w dbałości o dziedzictwo kulturowe regionu.

Renowacja polichromii nawy bocznej – nowa odsłona zabytkowego dziedzictwa Przemyśla

Zakończenie prac w dwóch przęsłach wschodniej nawy bocznej to istotny krok w kompleksowej renowacji kościoła, który stanowi prawdziwą perełkę zabytkową Przemyśla i województwa podkarpackiego. Efekt realizacji inwestycji nie tylko przywróci dawny blask obiektu, ale również przyczyni się do promocji dziedzictwa kulturowego regionu. Zachęcamy wszystkich miłośników historii i sztuki do odwiedzenia kościoła, aby na własne oczy podziwiać efekty wieloletnich, starannie prowadzonych prac konserwatorskich.

Facebook
Przejdź do treści