Wielki Post w Tradycji Franciszkańskiej – Jak Go Przeżywać?

Wielki Post w Tradycji Franciszkańskiej – Jak Go Przeżywać?

Wielki Post to wyjątkowy czas w roku liturgicznym, w którym katolicy na całym świecie przygotowują się do przeżywania najważniejszego święta chrześcijańskiego – Zmartwychwstania Pańskiego. Przez czterdzieści dni, licząc od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku (z wyłączeniem niedziel), wierni podejmują post, modlitwę i dzieła miłosierdzia. W tradycji franciszkańskiej Wielki Post przybiera szczególną formę, ponieważ nawiązuje do ducha ubóstwa, pokory i radości św. Franciszka z Asyżu, który w sposób niezwykły odczytywał naukę Chrystusa.

Po zakończonych pracach konserwatorskich do naszego Sanktuarium powrócił Cudowny Obraz Pana Jezusa Miłosiernego. 2 marca nasi Parafianie i Wierni uczestniczący we mszach świętych powitali laskami słynący wizerunek i złożyli hołd Miłosiernemu.

Witaj Miłosierny Panie!

Drodzy Bracia i Siostry, 8 sierpnia 1770 roku starosta podwysocki Jan Uliński wraz z żoną ofiarował łaskami słynący Obraz Pana Jezusa Miłosiernego do kościoła franciszkanów w Przemyślu. Już w tamtym czasie istniała sława tego wizerunku odbierał on cześć w zamiechowskiej zamkowej kaplicy, będącej w dobrach ofiarodawców. Od samego początku, dzięki obecności tego cudownego wizerunku w przemyskim kościele franciszkanów działy się cuda, jakich doświadczali modlący się tu z wiarą. Ilustruje to fresk na polichromii plafonu nad dzisiejszym ołtarzem św. Maksymiliana, w którym to ołtarzu obraz był czczony.

Rekolekcje dla Małżeństw – czas odnowy i umocnienia więzi rodzinnych

Rekolekcje dla Małżeństw – czas odnowy i umocnienia więzi rodzinnych

Wspólnota Posłani w Duchu Świętym serdecznie zaprasza na wyjątkowe rekolekcje dla małżeństw, które odbędą się w dniach 15-16 marca 2025 roku w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Przemyślu.
To doskonała okazja, by zatrzymać się na chwilę, spojrzeć głębiej na swoje relacje małżeńskie i rodzinne oraz odnaleźć duchową siłę w codziennym życiu. Tematem rekolekcji będzie „Moje małżeństwo, rodzina – relacje międzyludzkie”, co czyni to wydarzenie szczególnie wartościowym dla par pragnących umocnić swoją więź.

Miło nam poinformować, że zakończone zostały prace konserwatorskie w dwóch przęsłach wschodniej nawy bocznej kościoła oo. Franciszkanów pw. św. Marii Magdaleny w Przemyślu. Realizacja inwestycji pn. „Konserwacja i restauracja polichromii nawy bocznej wschodniej kościoła OO. Franciszkanów pw. św. Marii Magdaleny w Przemyślu (część południowo-zachodnia)” stanowi kolejny ważny etap w dbałości o dziedzictwo kulturowe regionu.

Renowacja polichromii nawy bocznej – nowa odsłona zabytkowego dziedzictwa Przemyśla

Zakończenie prac w dwóch przęsłach wschodniej nawy bocznej to istotny krok w kompleksowej renowacji kościoła, który stanowi prawdziwą perełkę zabytkową Przemyśla i województwa podkarpackiego. Efekt realizacji inwestycji nie tylko przywróci dawny blask obiektu, ale również przyczyni się do promocji dziedzictwa kulturowego regionu. Zachęcamy wszystkich miłośników historii i sztuki do odwiedzenia kościoła, aby na własne oczy podziwiać efekty wieloletnich, starannie prowadzonych prac konserwatorskich.

Zanim 14 lutego zdominuje magiczny nastrój Walentynek, warto odkryć jeszcze jedną tajemnicę tego dnia: wspomnienie świętych Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa – niezwykłych braci, którzy nie tylko przynieśli chrześcijaństwo w rejony Słowiańszczyzny, lecz także stworzyli fundament piśmiennictwa słowiańskiego.

14 lutego – święto świętych Cyryla, mnicha i Metodego, biskupa, patronów Europy.

Zanim 14 lutego zdominuje magiczny nastrój Walentynek, warto odkryć jeszcze jedną tajemnicę tego dnia: wspomnienie świętych Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa – niezwykłych braci, którzy nie tylko przynieśli chrześcijaństwo w rejony Słowiańszczyzny, lecz także stworzyli fundament piśmiennictwa słowiańskiego. Ustanowieni patronami Europy, przypominają o jedności i bogactwie kulturowym kontynentu. Poznaj ich historię i odkryj dodatkowy wymiar 14 lutego. Świętuj tu odkrywając więcej niż Walentynki!

11 lutego ma w sobie szczególną moc – tego dnia wierni wspominają objawienia Najświętszej Maryi Panny w Lourdes, miejscu uznawanym za jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie. Młoda Bernadetta Soubirous, której Maryja ukazała się w 1858 roku, przekazała orędzie o nawróceniu i pokucie, a samo Lourdes stało się symbolem uzdrowienia duchowego i fizycznego.

11 lutego – wspomnienie Najświętszej Maryi panny z Lourdes – Światowy Dzień Chorego

11 lutego ma w sobie szczególną moc – tego dnia wierni wspominają objawienia Najświętszej Maryi Panny w Lourdes, miejscu uznawanym za jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie. Młoda Bernadetta Soubirous, której Maryja ukazała się w 1858 roku, przekazała orędzie o nawróceniu i pokucie, a samo Lourdes stało się symbolem uzdrowienia duchowego i fizycznego. Ten sam dzień jest również poświęcony osobom chorym. 32. Światowy Dzień Chorego to wyjątkowa okazja, by zatrzymać się nad cierpieniem bliźnich i włączyć w modlitwę o ich zdrowie, spokój ducha oraz siłę w dźwiganiu codziennych trudów.

6 lutego - wspomnienie świętych męczenników Piotra Chrzciciela, Pawła Miki i Towarzyszy

6 lutego – wspomnienie świętych męczenników Piotra Chrzciciela, Pawła Miki i Towarzyszy

6 lutego to w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego szczególny dzień, w którym przywołujemy pamięć o Pawle Miki i jego towarzyszach. Byli to chrześcijanie, którzy w 1597 roku ponieśli śmierć męczeńską w Nagasaki, dając niezwykłe świadectwo wiary w obliczu prześladowań.
Obchody tego liturgicznego wspomnienia to nie tylko chwila refleksji nad historią Kościoła, ale też okazja do osobistego umocnienia się w wierze. Męczennicy z Nagasaki pokazują, że wytrwałość, nadzieja i gotowość do poświęceń są wartościami, które mogą inspirować każdego z nas – niezależnie od czasów i miejsca, w którym żyjemy.

5 lutego w Kościele wspominamy św. Agatę, symbol odwagi i wiary. Zobacz, dlaczego poświęca się chleb i wodę oraz jak przysłowia przypominają o jej mocy i ochronie.

5 lutego – wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy.

Wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy, obchodzone jest 5 lutego w Kościele katolickim oraz prawosławnym. Pochodziła z Katanii na Sycylii i żyła w III wieku. Została brutalnie zamęczona po tym, jak odmówiła małżeństwa z rzymskim namiestnikiem. Mimo tragicznego losu jej niezwykła odwaga i wiara stały się inspiracją dla wiernych na całym świecie.
W Polsce od wieków przetrwało wiele przysłów i zwyczajów na jej cześć – jednym z nich jest powiedzenie „Gdzie nie ma chleba św. Agaty – tam nie ma pełnej chaty”. Zachęcamy do udziału w liturgii tego dnia, by doświadczyć symbolicznej mocy poświęconego chleba i wody oraz przypomnieć sobie o sile modlitwy i wstawiennictwa świętych.

Wspomnienie św. Błażeja – patrona cierpiących na choroby gardła

Wspomnienie św. Błażeja – patrona cierpiących na choroby gardła

3 lutego w Kościele katolickim obchodzimy wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika, który znany jest przede wszystkim jako patron osób cierpiących na choroby gardła. W tym dniu, podczas każdej mszy świętej, wierni uczestniczą w tradycyjnym błogosławieństwie gardeł, które polega na dotknięciu szyi wiernych skrzyżowanymi świecami przez kapłana.

Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) – 2 lutego

Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej

W przyszłą niedzielę, 2 lutego, obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane tradycyjnie Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym, upamiętniający ofiarowanie Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej oraz symboliczne zakończenie okresu Bożego Narodzenia.

Podczas każdej Mszy Świętej nastąpi poświęcenie świec, nazywanych gromnicami. Ich płomień ma przypominać o Chrystusie jako „Świetle na oświecenie pogan” (por. Łk 2,32) oraz chronić nas przed złem i niebezpieczeństwami. W polskiej tradycji świece te zapala się w chwilach modlitwy, trudnych doświadczeń oraz podczas gwałtownych burz.

Facebook
Przejdź do treści