11 lutego w kalendarzu liturgicznym to wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym dniu, już po raz 29. będziemy obchodzić  Światowy Dzień Chorego. Ojciec Święty Franciszek hasłem tegorocznego Światowego Dnia Chorych uczynił słowa: Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi.

11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego

11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego

Papież w swoim orędziu zwraca uwagę na: doświadczenie choroby, która sprawia, że odczuwamy naszą bezradność, a jednocześnie wrodzoną potrzebę drugiego człowieka. Gdy jesteśmy chorzy, niepewność, strach a niekiedy przerażenie przenikają nasze umysły i serca. Znajdujemy się w sytuacji bezsilności, ponieważ nasze zdrowie nie zależy od naszych zdolności ani od naszego „zatroskania” (por. Mt 6, 27).

Ojciec Święty zauważa także, że dzisiejsza sytuacja, w której przychodzi nam przeżywać już po raz kolejny Światowy Dzień Chorego jest niecodzienna. Inna pod każdym względem. Przeżywany w tym roku Światowy Dzień Chorego kieruje naszą uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na ich pielęgnację, jak i na łonie rodziny czy wspólnot. Nasze myśli kierujemy w szczególności do tych, którzy na całym świecie cierpią z powodu skutków pandemii koronawirusa.

W swoim przesłaniu uwrażliwia również, że choroba ma zawsze oblicze, i to nie tylko jedno: ma oblicze każdego chorego i każdej chorej, także tych osób, które czują się lekceważone, wykluczone, są ofiarami niesprawiedliwości społecznej, która odmawia im praw podstawowych (por. Fratelli tutti, 22).

Pomimo trudnej sytuacji, w której znalazła się ludzkość dotknięta pandemią, Papież Franciszek widzi bardzo proste lekarstwo na rozwiązanie wszelkich trudności. Jest nim bliskość drugiej osoby. Bliskość jest tak naprawdę cennym balsamem, który daje wsparcie i pocieszenie tym, którzy cierpią w chorobie. Jako chrześcijanie, przeżywamy bliskość jako wyraz miłości Jezusa Chrystusa, Dobrego Samarytanina, który ze współczuciem stał się bliskim każdego człowieka zranionego przez grzech.

Budując w sercu wrażliwość na cierpienie, osamotnienie oraz krzyż choroby, chcemy już po raz kolejny w naszej Archidiecezji pochylić się z wielką troską i miłością w sercu nad każdym człowiekiem chorym i cierpiącym. Niestety obecny czas pandemii koronawirusa uniemożliwia tradycyjną formę modlitwy w intencji chorych w różnych miejscach naszej Archidiecezji.

Dlatego wyjątkowo w tym roku, wraz z Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz z Archidiecezjalnym Duszpasterzem Chorych, zapraszamy wszystkich chorych, cierpiących, samotnych i niepełnosprawnych, przebywających w Domach Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz Domach Dziennego Pobytu do duchowej łączności na wspólnej modlitwie, która będzie miała miejsce w czwartek, 11 lutego 2021 r. w Centrum Medyczno-Charytatywnym Caritas w Krośnie, które w tym roku obchodzi swoją 10. rocznicę działalności.

PROGRAM:


  • 10.30 – Słowa powitania – ks. Andrzej Dec
  • 10.45 – Wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia – ks. Marcin Hunia
  • 11.00Msza Święta w intencji wszystkich chorych naszej Archidiecezji pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego, abp Adama Szala

Duchową łączność z całą Archidiecezją umożliwi nam transmisja na żywo przez Radio FARA.

Zachęcamy wszystkich kapelanów oraz księży proboszczów do zorganizowania w tym dniu w swoich wspólnotach modlitwy w intencji chorych!

ks. Marcin Hunia
Archidiecezjalny Duszpasterz Chorych

Facebook
Skip to content