W Przemyślu Uroczystość Objawienia Pańskiego już od kilku lat ubogaca Orszak Trzech Króli w asyście Aniołów. Dnia 6 stycznia 2018 r. orszak przybył najpierw do Archikatedry Przemyskiej. Tu kulminacyjnym punktem spotkania była Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego abpa Adama Szala. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, przedstawiciele szkół, a także goście z diecezji Bordeaux, którzy przyjechali do Przemyśla po dzwon.

W homilii Metropolita Przemyski zwrócił uwagę na światło Betlejemskiej Gwiazdy, która najpierw oznacza samego Chrystusa. Gwiazda może być także symbolem tego, co prowadzi nas do Zbawiciela i do drugiego człowieka.
– Przede wszystkim tą gwiazdą, którą otrzymujemy wszyscy i o którą powinniśmy w sobie dbać, jest nasze sumienie. (…) To właśnie od nas zależy, czy będziemy ludźmi dobrego sumienia, czy będziemy kształtować to sumienie przez lekturę Pisma Świętego, przez katechezę, przez prowadzenie życia modlitwy, czy będziemy budować w sobie pokorę, która pozwoli nam posłuchać głosu sumienia wzywającego nas do opowiedzenia się po stronie dobra – zauważył abp Adam Szal. Wskazał także na przewodników duchowych, którymi są dla nas inni ludzie, piękno świata stworzonego oraz osobista formacja i modlitwa.

Po Mszy świętej Orszak Trzech Króli w asyście Aniołów wyruszył ulicami: Katedralną, Asnyka, Franciszkańską, Kazimierza Wielkiego do przemyskiego Rynku. Trzech Króli prowadziła gwiazda, za nią dzieci niosły flagi kilkudziesięciu krajów, dalej szli aniołowie, pasterze i Święta Rodzina, następnie przedstawiciele szkół. Za biblijnymi Mędrcami podążali abp Adam Szal i prezydent Miasta Przemyśla z zaproszonymi gośćmi, a dalej służby mundurowe i wielka liczba mieszkańców Przemyśla. Na przemyskim Rynku przy Szopce Bożonarodzeniowej odbył się pokłon Trzech Króli. Potem nastąpiło świąteczne biesiadowanie przygotowane przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej przy śpiewie kolęd.

Facebook
Skip to content