18 maja 2020 roku obchodzimy okrągłą, setną rocznicę urodzin wielkiego Polaka. Pierwszego i jedynego w historii papieża Polaka – świętego Jana Pawła II. Niestety, związane z tym jubileuszem, zaplanowane wcześniej uroczystości, z oczywistych względów nie mogły się odbyć w takiej formule, w jakiej wszyscy byśmy chcieli. Mimo wszystko, przy pomniku wielkiego Jubilata zachowując wszelkie środki ostrożności spotkali się dziś Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Wiceprezydent Bogusław Świeży, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka oraz przedstawiciele wojska i służb mundurowych. Delegacja w imieniu mieszkańców naszego miasta złożeniem kwiatów i wspólną modlitwą uczciła rocznicę urodzin papieża.

W związku z ograniczeniami, do jakich niejako zmusza nas panująca w kraju pandemia koronawirusa SARS CoV-2, świętowanie urodzin świętego Jana Pawła II w dużej mierze przeniesione zostało do rzeczywistości wirtualnej. Poniżej prezentujemy Państwu montaż słowno-muzyczny z okazji 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II w wykonaniu grupy 6-latków z Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Przemyślu przygotowany w czasie kwarantanny przez mgr Magdalenę Koptyńską.

Dziś o 12 z wieży zegarowej Muzeum Dzwonów i Fajek rozbrzmiewać będzie też ukochana przez Karola Wojtyłę „Barka”. Warto stanąć na chwilę, zasłuchać się i wspomnieć naszego wielkiego papieża…

18 maja 1920 roku w Wadowicach, niedaleko Krakowa urodził się Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Był drugim z trójki dzieci Karola i Emilii z domu Kaczorowskiej. Rodzeństwo Karola wcześnie odeszło z tego świata, zbyt szybko opuściła go też Jego mama.

Karol Wojtyła w 1938 roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jednak wybuch II wojny światowej przerwał edukację przyszłego Papieża-Polaka.

Ciężka fizyczna praca nie była Mu obca. W czasie hitlerowskiej okupacji właśnie tak zarabiał na życie. U schyłku wojny wrócił na uczelnię – tym razem było to seminarium duchowne. 1 listopada 1946 roku w katedrze wawelskiej, z rąk Kardynała Adama Sapiehy przyjął święcenia kapłańskie. Zaraz potem wyjechał na studia do Rzymu.

Karol Wojtyła wrócił do Polski w 1948 roku. Najpierw sprawował posługę jako wikary w wiejskiej parafii w Niegowici, a następnie w kościele św. Floriana w Krakowie. Sześć lat później (w 1954 roku) był już profesorem akademickim na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam prowadził duszpasterstwo akademickie, chętnie wyruszał ze studentami w górskie wyprawy i na spływy kajakowe. 28 września 1958 roku przyjął sakrę biskupią, a 13 stycznia 1964 roku papież Paweł VI mianował młodego, bo niespełna 44-letniego biskupa Wojtyłę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież 26 czerwca 1967 roku powołał Karola w skład Kolegium Kardynalskiego. Kardynał z Krakowa brał czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, podróżował po świecie, odwiedzając przede wszystkim rozproszone po nim środowiska polonijne.

We wrześniu 1978 roku złożył wraz z prymasem Polski kardynałem Stefanem Wyszyńskim historyczną rewizytę z ramienia episkopatu Polski w RFN.

16 października 1978 zapisał się złotymi literami w historii naszego kraju. Tego dnia bowiem, podczas konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 kardynałów wybrało 58,5-letniego arcybiskupa z Krakowa 264. Biskupem Rzymu. Przybrał On imię Jana Pawła II. Był pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem na tym urzędzie, pierwszym w historii Polakiem i Słowianinem.

Pontyfikat Jana Pawła II był absolutnie najbardziej rekordowym, tak pod względem liczby podróży zagranicznych (aż 104!), jak i odwiedzonych podczas nich krajów (129). Imponująca jest ilość przemierzonych przez papieża-Polaka kilometrów (blisko 1,3 miliona), a także przeprowadzonych beatyfikacji (148) oraz kanonizacji (51) oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych (1343) oraz świętych (482).

Papież Jan Paweł II zmarł w Watykanie 2 kwietnia 2005 roku. Jego pogrzeb, który odbył się sześć dni później, zgromadził miliony wiernych nawet z najodleglejszych zakątków świata.

1 maja 2011 roku podczas uroczystej Mszy świętej na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł  II został beatyfikowany. Błogosławionym ogłosił papieża Polaka Jego następca – papież Benedykt XVI. Niespełna trzy lata później, 27 kwietnia 2014 roku papież błogosławiony Jan Paweł II został wspólnie z papieżem błogosławionym Janem XXIII ogłoszony świętym. Kanonizacja wielkiego Polaka odbyła się w obecności Jego dwóch następców – urzędującego papieża Franciszka oraz papieża-seniora Benedykta XVI.

Facebook
Skip to content