4 lipca 2021 r. po raz 41. na szlak wyruszyła Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

Podobnie jak w roku ubiegłym pielgrzymka przyjmuje formę sztafetową, którą pierwszego dnia podjęło 5 grup: dwie z Przemyśla i po jednej z Radymna, Jarosławia i Leska.

Centralnym miejscem rozpoczęcia pielgrzymki jak co roku była Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, której w tym roku przewodniczył abp senior Józef Michalik. Tam udział w modlitwie brały dwie grupy: św. Kazimierza i św. Jacka.

Kolejna grupą, która wyruszała pierwszego dnia na pielgrzymkę była grupa św. Józefa z Radymna. Tam pątnicy zgromadzili się na Eucharystii w kościele pw. św. Wawrzyńca, a modlitwie przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

Tradycyjnie 4 lipca rekolekcje w drodze rozpoczęła także bieszczadzka grupa św. Andrzeja, która swój początek ma w Lesku. Grupie tej towarzyszył z kolei bp Stanisław Jamrozek, a dzień był okazją do pożegnania i podziękowania za wieloletnią posługę przewodnika ks. Tomaszowi Podolakowi, a także powitania nowego przewodnika, którym od tego roku jest ks. Stanisław Mazur.

Wyjątkowo w tym roku 4 lipca na pielgrzymkę wyszła także grupa św. Brata Alberta z Jarosławiu. Zwykle swój marsz rozpoczynali oni dzień później, jednak w tym roku z racji formy sztafetowej pielgrzymki i przypadającej w pierwszym dniu niedzieli zmienili datę rozpoczęcia. Razem z jarosławską grupą rekolekcje w drodze zainaugurował bp Krzysztof Chudzio.

Z tych czterech miejsc pielgrzymi ruszyli na pierwsze odcinki drogi ku Jasnej Górze. W ciągu dnia podejmowali modlitwę, wsłuchiwali się w konferencje, a ponadto wybrane grupy uczestniczyły w modlitwie Anioł Pański i Koronce do Bożego Miłosierdzia w łączności z pielgrzymami duchowymi.

W tym roku każdy dzień 41. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę jest także okazją do zaangażowania grupy pielgrzymów duchowych, którzy uczestniczą w tym wydarzeniu za pośrednictwem Radia FARA – Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej i mediów społecznościowych.

Po raz trzeci rozpoczęła się Archidiecezjalna Sztafeta Różańcowa, która przez całą dobę towarzyszy uczestnikom pielgrzymki, a ponadto pielgrzymi duchowi mogą gromadzić się na wieczornej modlitwie w Jarosławskim Opactwie, którą rozpoczyna Msza Święta, a następnie odbywa się modlitwa różańcowa, a niebawem rozpocznie się także coroczna nowenna towarzysząca pielgrzymce.

Dzisiejszej modlitwie w Jarosławiu przewodniczył ks. Andrzej Bienia, dyrektor Radia FARA, który w wygłoszonej homilii zapraszał zgromadzonych w świątyni, ale także łączących się za pośrednictwem mediów, to osobistego wejścia na drogę duchowego pielgrzymowania, ale także zachęcał do tego, by w swoim środowisku świadczyć o Bogu własnym życiem, postawą.

Facebook
Skip to content