Msza Święta w kościele OO. Franciszkanów to nieodłączna tradycja obchodów Dni Patrona Miasta Przemyśla, Świętego Wincentego. W tym roku, w niedzielę 25 sierpnia, wierni zgromadzili się na uroczystej mszy, po której w asyście orkiestry dętej, przedstawicieli władz miasta oraz samorządu województwa przeszli ulicami przemyskiej starówki w procesji, niosąc relikwie Świętego.

Galeria zdjęć

Święty Wincenty – Patron Przemyśla

Święty Wincenty, męczennik z II wieku chrześcijaństwa, jest patronem miasta Przemyśla. Jego relikwie są strzeżone przez franciszkanów przemyskich. Wincenty żył w Rzymie, gdzie głosił Ewangelię. Został oskarżony o zniewagę bogów rzymskich i cesarza, a torturami próbowano wymusić na nim zaparcie się wiary. Swoją niezłomną postawę przypłacił życiem, a Kościół uznał go za świętego męczennika.

Cudowne Wydarzenia

Relikwie Świętego Wincentego trafiły do kościoła Franciszkanów w Przemyślu w XVI wieku. Jak mówią przekazy, za ich sprawą dokonało się w mieście kilka cudów:

  1. Oblężenie Przemyśla (1657): Wojska Rakoczego z Siedmiogrodu wraz z Tatarami usiłowały zdobyć Przemyśl. Zagrożeni mieszkańcy miasta zorganizowali procesję z relikwiami Świętego, po czym wystawili je w jednej z bram miejskich. Nieprzyjaciele odstąpili od oblężenia, co zostało uwiecznione na obrazie w kościele OO. Franciszkanów.

  2. Ukazanie się na niebie: Gdy miasto było zagrożone pożarem, Święty Wincenty cudownie ukazał się na niebie. Na pamiątkę tego cudu, żydowscy mieszkańcy Przemyśla ustalili zwyczaj dostarczania kamienia łoju na światło do kościoła franciszkańskiego.

  3. Uzdrowienie niewidomego: Marcin Wachowicz, modląc się przed obrazem Świętego Wincentego, doznał cudownego uzdrowienia.

Wincentiada – Powrót do Tradycji

Cześć oddawana Świętemu Wincentemu ma długą tradycję. W okresie powojennym święto ograniczało się do uroczystej liturgii w ostatnią niedzielę sierpnia. W latach dziewięćdziesiątych samorządowe władze miasta Przemyśla i Ojcowie Franciszkanie powrócili do tradycji obchodów Dni Patrona Miasta, nazywając uroczystość Wincentiadą.

Wincentiada to czas pełen religijnych uroczystości, artystycznych występów, jarmarków i rodzinnych zabaw. W tym roku organizatorzy przygotowali bogaty program na sześć dni, wypełniony atrakcjami dla każdego.

Facebook
Skip to content