W niedzielę, 11 listopada 2018 r. w całym kraju przeżywaliśmy jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Przemyślu centralne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się przed budynkiem Przemyskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie istnienia Garnizonu Przemyśl.

Następnie, w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal. W wygłoszonej homilii zaznaczył, że miłość do ojczyzny zawsze domaga się wierności i gotowości do ofiar i poświęceń: – Taka też jest postawa chrześcijanina, który wierny swojemu powołaniu, zwłaszcza powołaniu do świętości, powinien szukać drogi życia zgodnej z wolą Bożą.

Metropolita Przemyski zauważył również, że ta miłość, jest potrzebna również dziś, w czasie pokoju: – Dziś dziękujemy za tę wierność naszym przodkom. I tym, którzy oddali życie w obronie ojczyzny, czy w walce o jej niepodległość i tym, którzy szarą pracą, tworząc nowe miejsca pracy, tworząc nową kulturę polityczną, zadbali o to by ojczyzna nasza się rozwijała.

Po zakończonej Eucharystii z Placu Katedralnego wyruszył Marsza Niepodległości ze 100-metrową flagą państwową, podczas którego złożono kwiaty przy popiersiu i tablicy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Marsz zakończył się na placu przy pomniku Orląt Przemyskich, gdzie w południe uroczyście podniesiono flagę Polski na maszt oraz odśpiewano hymn.

Tam też miały miejsce wystąpienia przedstawicieli władz samorządowych, a także apel pamięci z salwą honorową, a następnie złożenie kwiatów i zniczy przy pomniku.

Uroczystość z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Przemyślu zakończył wspólny śpiew pieśni patriotycznych, który poprowadzony został przez członków Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji wraz z pocztami sztandarowymi, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

Facebook
Skip to content